Türkiye’de son dönemde toplum olarak hepimizin panik olmasına neden olan pankreas kanserinin  erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün…

Pankreas kanseri teşhisi en zor konulan kanser  türlerindendir. Ancak , pankreas  hastalığının tanısının erken konulması hastanın daha uzun bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Genetik faktörlerin yanında alkol, sigara kullanımı ve yağlı yiyecekler gibi çevresel  faktörlerinde büyük rol oynamaktadır.

Pankreas, karın boşluğunda, midenin arkasında,oniki parmak bağırsağı ile dalağın arasında, bel omurlarının, aort ve vena kava gibi kalptan giren büyük damarların önünde yer alıyor. Vücudun şeker metabolizmasında rol aldığı aynı zamanda protein sindiriminde de önemli rol oynar. Vücudumuzda geri planda kalıyor gibi görünmesine rağmen çok büyük  görev üstlenen bir organımızdır.

Pankreasın karın içindeki derin yerleşimi ve önünde bazı organların bulunması tanıda zorluğa neden olduğundan, hastalığın tanısının büyük bir kısmı ileri evrede konmaktadır. Pankreas kanserinde ileri yaş, sigara , alkol kullanımı, yağlı-kızarmış yiyecekler , erkek cinsiyet ve siyah ırk büyük risk faktörlerindendir.

Dünyada ve Türkiye’de görülme sıklığını ele aldığımızda, 1 milyonluk bir nüfusta her yıl 110 yeni vaka görülmektedir.

Pankreas kanserinin en belirgin belirtileri hızlı kilo kaybı ile karında kitle-ağrı, bulantı ve kusmadır. Pankreas baş kısmında bir kitle oluşursa, sarılık ortaya çıkar ve en erken teşhis edilebilenler de pankreas başı kanserleridir. Pankreasın baş kısmının kanserleri erkenden sarılıkla ortaya çıktığı için bu hastalar erken teşhis bakımından şanslı hastalardır.

Tedavi yöntemleri arasında en etkili çözüm cerrahi müdahaledir. Kan tahlilleri, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ve MR gibi radyolojik yöntemler hastalığın tanısının konmasında büyük faydalar sağlamaktadır.

Kanser hastalıklarından oluşturulmuş ölüm listesinde pankreas kanseri ilk sıralarda yer almaktadır. Her kanser hastalığında olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hastanın ömrünün uzamasında en büyük rolü oynamaktadır.

Unutmayalım ki, anlamlandırılamayan karın ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, diabet ortaya çıkması, zayıflama, sırt ağrıları gibi durumlarda pankreasta bir bozukluk olduğu akla gelmelidir.